Lis 25

Jak grać w Blackjack’a?

Blackjack jest popularną w kasynach na całym świecie stąd wielu graczy zadaje sobie pytanie: blackjack – jak grać? W tej rozgrywce staramy się pokonać nie maszynę ani nie innych graczy, lecz krupiera.  

Zasady 

Ogólnie rzecz ujmując Blackjack jest grą „w oczko” dostosowaną do potrzeb kasyna. Celem gracza jest uzyskanie liczby punktów jak najbliższej 21 (lecz nie przewyższającej jej).

Każda z kart ma swoja punktację, która wygląda następująco: za każdą kartę z zakresu od 2 do 10 gracz otrzymuje liczbę punktów równą jej wartości, za figury po 10; za Asa 1 lub 11 zależnie od sytuacji gracza.

Na początku rozgrywki gracz wkłada do puli wybraną przez siebie liczbę żetonów. Kolejno grający otrzymują po dwie karty każdy, podobnie krupier.

Różnica polega na tym, że obydwie karty należące do gracza są widoczne, natomiast w przypadku krupiera do wglądu jest tylko ostatnia wylosowana.

Kolejno gracz podejmuje decyzję dotyczącą jego następnego ruchu. Jego wybór sprowadza się do następujących opcji: może dobrać kartę lub z tego zrezygnować, dwukrotnie powiększyć stawkę (taki ruch może wykonać jedynie kiedy otrzymuje dwie pierwsze katy – dostanie wtedy zaledwie jedną), rozbić karty na dwie (dozwolone gdy dwie karty, które gracz otrzymał jako pierwsze są identyczne.

Uczestnik wtedy wkłada do puli drugą stawkę – taką jak pierwsza i może otrzymać nowe karty do każdej z dwóch uprzednio rozdwojonych), Ubezpieczenie (dozwolone tylko w sytuacji, kiedy As jest widoczną karta krupiera).

Karty dobiera także krupier, według następującej zasady: musi dobrać jeżeli jego suma punktów wynosi 16 lub mniej, nie może natomiast dobierać, gdy suma ta wynosi 17 lub więcej.

Później następuje podliczenie punktów zarówno u gracza, jak i u krupiera. Jeżeli liczba punktów zgromadzonych przez gracza przekracza 21, przegrywa i taci żetony włożone do stawki. Jeżeli jest ona niższa niż 21, porównuje się punkty zgromadzone przez gracza jak i krupiera.

Żetony zabiera ten, kto uzyskał więcej punktów (o ile ich wartość wynosi mniej niż 21). W przypadku remisu żetony wracają do gracza. 

Strategia gry w blackjack – jak grać? 

Podobnie jak w przypadku innych gier hazardowych, kasyno ma statystycznie większe (o 5,48%) szanse na zwycięstwo, jednak można zredukować tę różnicę obierając odpowiednią strategię.

Zakładając, że nigdy nie będziemy dobierać kolejnych kart mając więcej niż 11 punktów zmniejszamy przewagę kasyna do 3,91%. Natomiast stosując strategię podstawową możemy zredukować ją aż do 0,5%.

Strategia ta wydaje się dawać najlepszą odpowiedź na pytanie Blackjack – jak grać i sprowadza się do relatywnie nieskomplikowanego algorytmu postępowania uzależnionego od kart przez nas wylosowanych a także karty, którą dostał krupier. 

Wnioski 

Podsumowując, Blackjack jest nieskomplikowaną, ale przyjemną grą karcianą, w której przy zastosowaniu odpowiedniej strategii  jesteśmy w stanie znacząco podnieść swoje szanse na wygraną.